Schoeck Isokorb® – łącznik termoizolacyjny do balkonów

Strona główna > Nasze Atuty > Schoeck Isokorb® – łącznik termoizolacyjny do balkonów

Obecnie blisko 60% energii wykorzystywanej przez budownictwo zużywane jest na ogrzanie pomieszczeń. Rosnące ceny paliw sprawiają, że koszty utrzymania mieszkań i domów zwiększają się w bardzo szybkim tempie. Dlatego minimalizacja strat ciepła to obecnie jedno z głównych wyzwań w budownictwie.

Firma Schöck wychodzi na przeciw dążeniu do jak najwyższych standardów izolacji cieplnej. Jednym z rozwiązań opracowanych przez jej inżynierów jest łącznik termoizolacyjny do balkonów Isokorb® K.

Mostki termiczne - dlaczego są szkodliwe?

Balkony i tarasy to miejsca newralgiczne jeśli chodzi o powstawanie mostków termicznych. Przez te elementy może bowiem uciekać z mieszkań nawet do 30% ciepła. Mostek termiczny jest punktem o wyższym, niż pozostałe elementy konstrukcji współczynniku przewodzenia ciepła. To właśnie na styku płyt balkonowej i stropowej tworzą się mostki termiczne, powodujące straty energii. Ucieczka ciepła będzie znaczna, jeśli oba elementy wykonane zostały z materiałów o wysokiej przewodności cieplnej. W przypadku znacznej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz dochodzi do wychłodzenia przegrody i straty energii mogą być naprawdę wysokie. Co oczywiście przekłada się bezpośrednio na wyższe rachunki za ogrzewanie – mówi Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier Schöck Polska.

Mostki termiczne są szkodliwe zwłaszcza w zimnych porach roku. Jeśli bowiem powietrze osiągnie punkt rosy, skropli się. Wówczas, w miejscach połączenia balkonów ze ścianą budynku pojawi się wilgoć, a w konsekwencji może rozwinąć się pleśń.

To nie tylko problem natury estetycznej, takie zjawisko ma negatywny wpływ na zdrowie domowników. Pleśń prowadzi do przewlekłych infekcji dróg oddechowych, nasila objawy alergii, a niekiedy zaostrza przebieg astmy. Ponadto zniszczeniu ulega konstrukcja budynku, a jej naprawa jest dość kłopotliwa dla mieszkańców.

W nowoczesnym budownictwie dąży się do ograniczenia występowania mostków termicznych. Skutecznym sposobem jest odpowiednia izolacja balkonów. Tu jednak bardzo dużą rolę odgrywa projekt. Powinno być w nim uwzględnione termiczne oddzielenie płyty balkonu od bryły budynku – mówi Maciej Kowalczyk z Schöck.

Element nośny i nie tylko...

Łącznik termoizolacyjny Isokorb K to element nośny izolacji cieplnej. Oddzielając zimne elemnety konstrukcyjne od ciepłych, minimalizuje on mostki termiczne na wystających elementach budynków – balkonach, tarasach czy loggiach. Dodatkowo łącznik zapewnia bezpieczne połączenie balkonu z budynkiem, przenosi bowiem siły poprzeczne, dzięki czemu ogranicza wpływ drgań.

Konstruktorzy Schöck wysposażyli łącznik w opatentowany moduł HTE (niem. „Hoch-Therm-Effizient”). Składa się on ze wzmocnionego włóknami stalowymi betonu o ultra wysokiej wytrzymałości (Ultra High Performance Con-crete, UHPC) oraz nowego wypełniacza Kronolith. W module tym zredukowano przewodność cieplną aż o 50% w porównaniu z dotychczasowym modułem HTE stosowanym w innych łącznikach Schöck Isokorb®. Takie rozwiązanie zapewnia optymalne połączenie przenoszenia sił przekrojowych oraz izolacji termicznej.

Zastosowanie łącznika Isokorb® K oprócz zmniejszenia strat energii w budynku niesie również inne korzyści:

    Przed wyrażeniem poniższych zgód zapoznaj się z informacjami o przetwarzaniu danych osobowych